سفرنامه های من:از هند تا اروپا
دوشنبه ۳ امرداد ،۱۳۸٤
سفرنامه هند - ۱۲ :: صنايع دستی و فرش هند

سلام

اول از همه، با تشکر از تذکردوست عزيز آقای خاطراتچی درمورد ذکر منابع مورد استفاده، الان منبع مطالب ذکر شده در قسمت قبل را هم به قسمت مربوطه لينک دادم . برای ديدن منبع مطالب قسمت قبل، اينجا ، اينجا و اينجا را فشار بدهيد  

چون اولین سفر خارج از کشورم بود، یکی دو روز اول همه چیز برام خیلی جالب بود و من هم ترجیح می دادم تنهائی بیرون نروم، حتی برای خرید.به خصوص که زبان چندان قوی هم نداشتم،ولی بعد ار یکی دو روز دیدم فرصتیه که شاید بعدا دیگه پیش نیاد، تنها رفتم بیرون از هتل و شروع کردم به چونه زدن با راننده و فروشنده و البته بقیه افراد شرکت کننده در کنفرانس. البته اولش مشکل بود ، به خصوص که هندیها ( و پاکستانی ها ) با لهجه خاصی انگلیسی را صحبت می کنند، ولی بعد یواش یواش راه افتادم و می تونستم با همه توی کنفرانس ارتباط برقرارکنم.خوشبختانه چون یک کنفرانس بین المللی بود از همه کشورها می شد افرادی رو پیدا کرد.لهجه انگلیسی ها رو خیلی بد می شد فهمید(شاید به همین خاطره که هندیها هم لهجه نامفهومی دارند، آخه انگلیسی ها معلمشون بودند).حرفهای آمریکائی ها رو  می شد فهمید(به شرطی که خیلی تند صحبت نکنند).از همه راحت تر ، افرادی بودند که انگلیسی زبان دومشون بود، مثل نروژی ها،سوئدی ها، فنلاندیها، فرانسویها و... 
یک شب از برنامه کنفرانس اختصاص داشت به بازدید از مرکز صنایع دستی هند. انواع و اقسام صنایع دستی زیبا (و البته گران) را می شد مشاهده کرد. گرچه من فقط کیف دستی خریدم ، ولی دوستانم انواع و اقسام فیل و ... چوبی و عاجی را خریدند. عکس هائی از این صنایع دستی را اینجا مشاهده می کنید.

اگه می خواهيد راجع به انواع صنايع دستی هند، اطلاعات بيشتری به دست بياوريد و عکس های اونها را ببينيد ، اينجا را فشار بدهيد.  

يکی از صنايع صادراتی که تا زمانی نه چندان دور ، در انحصار ايران بود ، ولی متاسفانه امروز ايران جايگاه جهانی اش را از دست داده است ، فرش وقالی است. امروزه در تما م دنيا می توانيد فرشهائی با نقش ايرانی ببينيد که ساخت هند است. امروزه به خاطر نامرغوبی نخ فرشهای صادراتی ايران ، عدم حمايت ملی و دولتی از بافندگان فرش در داخل کشور، عدم وجود بازارياب های آگاه بين المللی، ناآگاهی اکثر بازرگانان ايرانی از علم نوين تبليغات و عمل به شيوه بازاريابی قديم،و عدم استفاده از شيوه های نوين تبليغات مانند شبکه های اخبار بين المللی و اينترنت و ... فرشهای هندی و چینی و... فروش بيشتری داشته و بيشتر مشهورند.

خوشبختانه اخيرا استفاده از اينترنت برای بازرگانان جوان ايرانی نيز شروع شده است مثلا اينجا را ببينيد. 

ادامه دارد

جهانگرد مسافر

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]