سفرنامه های من:از هند تا اروپا
جمعه ٢٠ آبان ،۱۳۸٤
سفرنامه هند - ۲۳ :: بقيه ديدنی های شهر دهلی نو

سلام

ممنون از همه دوستانی که برایم پیام گذاشتند.راستش سرم خیلی شلوغه و کمتر وقت می کنم بيام سر وبلاگم. از این که نتونستم به وبلاگ دوستان سر بزنم هم حسابی شرمنده ام.

یکی دیگه از جاهای دیدنی شهر دهلی نو ، خانه گاندی است که در کنار آن موزه گاندی قرار دارد.همان خانه ای که گاندی در آن زندگی کرد و جنبشش را هدايت کرد. به عکس هائی از آن نگاه کنيد.

 

آخرين قدمهائی که گاندی پيش از ترورشدنش در ‌ Birla House  برداشته است را در تصوير زير می بينيد.

يکی ديگر از جاهای ديدنی دهلی نو که مسئول هتلمان سفارش می کرد حتما ببينيم Lotus Temple بود.يکی از بناهای زيبا در دهلی نو است که در سال ۱۹۸۶ ساخت آن به پايان رسيد. اسم آن به واسطه شباهت به شکل گل لوتوس (Konar و همين طور يک نوع نيلوفر آبی)  است. فضاسازی محوطه بيرونی آن بسيار زيبا بود و در ميان ساختمان زيبای آن ،فضائی بسيار ساکت بود که در ميان آن همه هياهو،بسيار آرامش بخش بود.البته برای ورود به ساختمان اصلی بايدکفش ها را درآورد.در روز، سفيد رنگ و در شب به خاطر نور پردازی ويژه ،آبی رنگ است. برای اطلاعات بيشتر می توانيد به اينجا و اينجا مراجعه کنيد. به عکس هائی از آن نگاه کنيد.

يکی از زيباترين و تاريخی ترين مکانهای ديدنی دهلی نو ، قلعه قرمز است که آخرين پادشاه هند، يعنی بهادر شاه ظفر، توسط انگليس در آن جا مغلوب شد. ساخت آن به شاه جهان بر می گردد که پس از ۱۱ سال زندگی در آگرا (تاج محل) يه دهلی آمد و در سال ۱۶۱۸ بنای آن را گذاشت ولی ساخت آن در سال ۱۶۴۷ به اتمام رسيد.اين قلعه بسيار بزرگ با ديدنی های بسيار زيباست که حداقل يک روز تمام برای تماشای آن لازم است. برای اطلاعات بيشتر اينجا را ببينيد. عکس هائی از اين قلعه را در زير مشاهده می کنيد.

همايون تمب (Humanyu's Tomb ) يکی ديگر از جاهای ديدنی دهلی نو است که در سال ۱۵۶۵ توسط يک معمار ايرانی به نام ميرزا غياث و به دستور بيوه همايون  به نام حاجی بيگم ساخته شد. اينجا را ببينيد.به عکس هائی از آن توجه کنيد.

يک سری هم به رودخانه دهلی نو زديم ولی اطراف آن آنقدر کثيف بود که حتی پياده نشديم که راه برويم.

انشاءالله در قسمت بعد راجع به جایپور (شهر صورتی) می نويسم و سفرنامه هند را بسته و سفرنامه های ديگر را شروع می کنم.

ادامه دارد 

 

جهانگرد مسافر

[خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]