سفرنامه گیلان - ۳ :: فومن و ماسوله

سلام01.gif

روز بعد، سوار اتوبوس شده و به فومن رفتیم. فومن (یا به قول بعضی از مردم شهر مجسمه ها) شهر زیبائی است که در پارک مرکزی آن ،مجسمه های قشنگی از زنان محلی دارد که فنجان و کلوچه به دست شما را به صرف چای و کلوچه دعوت می کنند. یکی از مکانهای بسیار دیدنی فومن (که متاسفانه ما فرصت دیدن آن را از دست دادیم) قلعه رودخان می باشد.قلعه ای در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن که ساخت آن به دوران ساسانیان می رسد و شاید بزرگترین قلعه دفاعی در شمال ایران باشد. برای اطلاعات بیشتر درمورد این اثر تاریخی به اینجا و اینجا مراجعه کنید. همین طور غار فوشه که معروف به غار انسانهای اولیه است و فرصت نشد که آن جا برویم. به عکس هائی از فومن نگاه کنید:

   365151071

roudkhab300-jn.jpg

عکس آخر مربوط به قلعه رودخان می باشد.

پس از گشتی کوتاه در شهر ، به سمت ماسوله، شهر زیبائی ها و سادگی ها، شهر (روستا) تاریخی ۱۰۰۰ ساله بر فراز کوه، حرکت کردیم و نزدیک ظهر آن جا بودیم.ماسوله یکی از زیباترین روستاهای تاریخی کشور است که تمام خانه های آن از چوب،خشت و گاهی سنگ ساخته شده اند.  ما که از دیدن کوچه های زیبا که در واقع پشت بام خانه های دیگر بود ، خانه های ساده ای که جلوی پنجره ها یشان گل های رنگارنگی بود، صنایع دستی (به خصوص عروسک های دوقلو ) که همه جا می شد خرید ، و مردم خوش برخوردی که با مهربانی ما را به خانه هایشان دعوت می کردند ، سیر نمی شدیم. اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه ماسوله را اینجا، اینجا و اینجا بخوانید. چشمه آب معدنی زمزم ماسوله هم بسیار معروف است. به عکس هائی از ماسوله نگاه کنید.

     

3188765051557638818364002680

آخر شب با کلی خاطره به گیسوم برگشتیم تا برای روز بعد آماده شویم.

ادامه دارد27.gif

/ 8 نظر / 167 بازدید
سرگارسن کافه تريا

ميبينم هنوز داريد از سفرهاتون تعريف ميکنيد. من عاشق اون عروسک های کانوائی دوتائی ماسولم. موفق باشيد و هميشه به سفر

سينا

عکسای جالبی بود شايد ماهم هفته بعد اونورا بريم..

مرضی

اون قلعه خیلی قشنگه

آرش

با سلام،‌ فتوبلاگ من هم راجب ايران و عکس های اون از نقاط مختلف ايرانه. از ماسوله هم ۵۲ عکس توش قرار دادم که بد نيست :-) خوشحال ميشم نظرتونو راجبش بدونم. با تشکر. آرش

تسليم عشق

مثل آبی ، مثل دریا مثل اون پرنده ای که پر زده تو دل ابرا مثل چشمه تو زلالی؛ مثل شبنم روی گلها برای صحرای تشنه تو مثال آب و بادی قد کوهی ، قد قلعه چه عظیمی ، چه بزرگی برق رعدت حیرت انگیز وصف حالت شعف انگیز . مثل بارون که میباره روی ناودون تیک تیکت شبیهه آهنگ بهاری ؛ روح نوازه نغمه هایت ، مثل چهچهه قناری. تومثال قطره اشگی روی گونه های عاشق مثل اون آب حیاتی واسه ریشه ی شقایق. مثل آبی ، مثل دریا مثل اون پرنده ای که پر زده تو دل ابرا ؛ با شکوهی ، دلربائی.

مرضی

اینها عکس ماسوله هستند؟!!!

تیموری ريک

يادتون رفته از هشتبر طوالش و روستای ريک هم بنويسيد تشکر