سفرنامه هند -۱۱ :: پيشرفت ها ی هند

سلام01.gif

و اما در مورد پیشرفت های هند:06.gif

برای ديدن منبع این مطالب ، اينجا ، اينجا و اينجا را فشار بدهيد.  


کامپیوتر: هند همزمان با ایران، شروع به استفاده از  کامپیوترهای شخصی (PC) کرد وامروز یکی از غولهای نرم افزاری دنیاست. در این مدت ،ایران به عنوان بزرگترین بازار فروش کامپیوتر شخصی در دنیا در آمده است. ایران هم در زمینه کامپیوتر پیشرفت هائی داشته است ولی به علت عدم وجود قانون کپی رایت در کشور و امکان کپی جدید ترین برنامه های دنیا با هزینه ای ناچیز، صنعت نرم افزاری پیشرفت زیادی نداشته است.در زمینه سخت افزار هم با وجود تلاشهائی در کشور ، به علت وفور بیش از حد اجناس مالزیائی و تایوانی و سنگاپوری و ارزانی و کیفیت بالاتر آنها ، راه به جائی نخواهیم برد.البته با ظهور اینترنت ، علیرغم مشکلات دسترسی به اینترنت ، سرعت فوق العاده پائین آن ،و گران بودن نسبی اتصال به اینترنت ، پس از پدید آمدن فونت های فارسی ،در کمتر از دو سال، مقام اول را در دنیا ، از نظر وبلاگ نویسی به دست آورده ایم و نمونه موفق آن ، نبرد همگانی استفاده کنندگان ايرانی اينترنت علیه موسسه نشنال جغرافی بود که آنان را وادار به پذیرش اشتباهشان نمود.به نظر من، با هدفمند نمودن وبلاگها می توان گروهها ی علمی وخبررسانی علمی داشت که مثلا به مخاطبان خود اعلام دارند که چه کنفرانسهای علمی و ادبی در کجای دنیا برگزار می شود و چگونه می توان در آنها شرکت نمود.و يا از نظر صنعتی يا ... چه منابع علمی و ... وجود دارد.

13594995881369878853557664734

صنایع هند: صنعت های هواپیما سازی و فضائی ( داشتن چند ماهواره)، دوچرخه سازی، ماشین سازی ( لندرور و ماشینی به نام Esteem، شبیه پراید ولی محکم تر و کاملا ساخت هند و نه مونتاژ، ضمن آن که خريداران از خود شرکت های ماشين سازی هند وام کم بهره می گيرند تا قسط های ماشين خريداری شده را بپردازند )، نساجی ( به ویژه پارچه های ابریشمی)، توریسم ( همه در دنیا اسم تاج محل و جایپور (شهر صورتی) را شنیده اند که به واسطه تبلیغات فراوان آنهاست ، در حالیکه ما از جاذبه های فراوان گردشگری خود حتی یک جزوه کوچک تهیه نکرده و به هیچ کجا نفرستاده ایم ) و ... حرف اول را در آ سیا (جنوب و جنوب غربی) می زند. فقط در سال ۱۹۹۶  ، ۳ ميليون توريست ازهند ديدار کردند.

12228089641135791829157288365

12419792014639185141121535264_TN.jpg

صنعت فیلم سازی : این صنعت را به این دلیل جدا کردم که اهمیت فراوان دارد. هندیها عاشق فیلم و سینما هستند و حتی حاضرند پول غذای خود را بابت دیدن فیلم بدهند. به همین خاطر، درمقابل هالیوود، مرکزی درست کردند به نام بالیوود. در این مرکز، هزاران فیلم ساخته می شود که جوابگوی نیاز یک میلیارد هندی باشد. نقطه مشترک اکثر اين فيلم ها اين است که پس از تحمل سختی های بسيار، پايان خوشی دارند تا به اين وسيله ،هنديان ساعاتی خود را فارغ از مشکلات روزمره حس کنند.البته واضح است که همه این فیلم ها ارزش دیدن ندارند و بسیاری از آنها ازنظر ما اصلا قابل دیدن نیست. وقتی این موضوع را با یکی از هندیها مطرح کردم ، او به سادگی پاسخ داد که آنها برای شما فیلم نمی سازند بلکه برای هندیهامی سازند، شما می توانید تماشا نکنید.
پيشرفت های علمی: گرچه امروزه اکثر تصویرهای مربوط به هند ، حاوی فقر شدید اکثریت مردم آن است ، ولی در واقع تا قبل از حمله انگلستان به هند،در قرن ۱۹ ميلادی، یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان بود11.gif. برای همین هم بود که هر وقت خزانه نادر شاه خالی می شد به هند حمله می کرد تا خزانه را پرکند09.gif.در سال ۱۹۴۷، به رهبری مهاتما گاندی و جواهر لعل نهرو به استقلال رسید، ولی در اين راه دو تکه از سرزمينش را از دست داد(پاکستان(غربی) و پاکستان شرقی(بنگلادش))که در سال ۱۹۷۱ ، نام امروزی بنگلادش بر آن نهاده شد۸۱٪ مردم هندوستان هندو، ۱۴٪ مسلمان،۲٪ سيک وبقيه از ساير اديان هستند. امروزه تقریبا همه مردم هند (و پاکستان)  می توانند انگلیسی صحبت کنند واین بواسطه استعمار طولانی مدت در این کشور می باشد.امروزه زبان هندی زبان رسمی کشور و انگلیسی زبان رسمی اداری هند می باشد.شاید به همین دلیل است که علیرغم درصد بالاتر باسواد ایران (۸۰٪) نسبت به هند (۶۰٪)، توریست ها در هند احساس راحتی بیشتری می کنند،چون در ایران کمتر کسی می تواند به راحتی انگلیسی صحبت کند.البته بايد از ياد نبرد که هند بزرگترين کشور انگليسی زبان دنياست11.gif06.gif.اگر به فرهنگ راهنمامراجعه کنیم می بینیم که:هندیها سیستم عددنویسی را ابداع کردند. عدد صفر کشف آنها بود.در طول ۱۰۰۰۰ سال اخیر به هیچ کشوری حمله نکرده اند.تنها کشوری است که بدون خونريزی استقلال پيداکرد.اولین دانشکده پزشکی دنیا را به نام Ayurveda در ۲۵۰۰ سال پیش داشته اند (که هنوز هم وجود دارد).اولین جراح دنیا به نام Sushruta در ۲۶۰۰ سال پیش، هندی بود. شطرنج، عدد Pi ،جبر،علم ناوبری (۶۰۰۰ سال قبل)، زبان سانسکريت (مادر تمام زبانهای اروپائی)و ...اختراع هندیها بود.اولين سد دنيا در Saurashtra ساخته شد. طبق آمار در آمريکا ۳۸٪ پزشکان ، ۱۲٪ دانشمندان، ۳۶٪ کارمندان ناسا، ۳۴٪ کارمندان ميکروسافت،۲۸٪ کارمندان IBM، ۱۷٪ کارمندان اينتل ، و ۱۳٪ کارمندان زيراکس ، هندی هستند. آيا ما اين اطلاعات را در داخل کشور داريم (چه برسه به افراد خارج از کشور)؟ هنديها يکی از بزرگترين و دقيق ترين سيستم آماری دنيا را دارند.به همين دليل خود هنديها می گويند که هند، خدای آمار دنياست(از بس خدا دارند ، همه چيز ها رو با معيار  خدا می سنجند). هندوستان ، بعد از آمريکا و ژاپن ،سومين کشوريه که می تونه سوپر کامپيوتر ها را بسازه.هند دومين مرکز دانشمندان و مهندسان دنياست.

12547749561390162238312167001

hssh-mainpg.jpg_40406301_soren2afp203.jpg

طبق آخرين خبرها : بعد از موفقيت چشمگير هند در صنعت تجارت الكترونيك ( IT ), اين كشور در پي دستيابي به فرصتهاي طلايي در بازارهاي جهاني صادرات خدمات آزمايشگاهي است.از مارس سال 2005 ميلادي, پاتولوژيستهاي هندي مبادرت به انجام آزمايش هاي بيمارستان هاي زنجيره اي انگلستان و برخي كشورهاي خاورميانه كرده اند. حال صادرات  خدمات اونها محدود به امور تجاري نخواهد بود. تست هاي پاتولوژي موضوع جديدي در اين حيطه محسوب ميشوند.نمونه ها از بيمارستان هاي انگلستان جمع آوري و در شرايط مناسب توسط هواپيما به هند حمل مي شوند. نتايج در كمتر از 48 ساعت به انگلستان برمي گردد.بازار تستهاي پاتولوژي در انگلستان حدود سه و نيم ميليارد پوند برآورد ميشود كه حدود 25% آن قابليت صدور دارد. اين به معني يك بازار 900 ميليون پوندي, آن هم تنها از انگلستان است.

mockup%20reduced.jpg1213208397

تحصيل در دانشگاههای هندوستان:  برخلاف تصور بسیاری از ایرانیان، همه دانشگاههای هند سطح علمی پائینی ندارند، بلکه برعکس بعضی از آنها مستقیما با دانشگاههای انگلستان در تماس هستند و در برخی موارد دانشجو تحصیل خود را در هند آغاز می کند ولی در انگلستان به پایان می برد.البته این امربستگی به دانشگاه ، پیشرفت تحصیلی دانشجو، موضوع موردتحقیق و ....دارد. وزارت علوم و بهداشت هم بر همین مبنا ، دانشگاههای هند را به چند گروه تقسیم کرده است و فقط مدرک فارغ التحصیلان برخی دانشگاههای معتبر هند را می پذیرد، نه همه آنها را.پس اگر قصد دارید که در هند ادامه تحصیل دهید ، حتما با وزارت مربوطه هماهنگ کنید تا پس از برگشت دچار مشکل نشوید. دانشگاههای بسیاری در هند وجود دارند که به علت هزینه پائین تحصیل و زندگی در هند(در مقایسه با اروپا و آمریکا)، این روزها جاذبه زیادی یافته اند. به عنوان نمونه : میانگین هزینه سالانه یک دانشجو (در سال ۲۰۰۱) به این شرح بوده است:دانشگاه خصوصی :۱۴۸۷ دلار آمریکا (۱۰۱۹ دلار غذا)،و دانشگاههای غیر خصوصی، شامل : مرکزی(۷۳۰ دلار-غذا ۵۵۲ دلار)- ایالتی (۷۸۷ دلار - غذا ۵۰۹ )-کالج دانشگاهی (۷۷۵ دلار-غذا ۵۵۲ دلار)و کالج دولتی (۶۸۷ دلار- غذا ۶۳۷ دلار). البته این ارقام ، بر آورد دولت هند در سال ۲۰۰۱ بوده است.

 university%5b1%5d.jpg1156910603005453.jpg

کلام چند فرد مشهور در مورد هند: 

 آلبرت انيشتين: ما به هنديها مديونيم، چون به ما ياد دادند که چطور حساب کنيم. بدون آن هيچ پيشرفت علمی وجود نداشت.

مارک توآين: هند مهد نژاد بشر است، محل تولد زبان گفتاری،مادر تاريخ،مادربزرگ علائم و نشانه ها، و مادر مادربزرگ سنت ها و افسانه هاست.بسياری از مدارک باارزش تاريخ در مورد قرون اوليه بشر ازهند آمده است.  

رومن رولان: اگر يک جا روی کره زمين باشد که همه رویاهای بشری در آن يافت شود، همانا هند است.  

Hu Shih  سفير سابق چين در آمريکا: هند از نظر فرهنگی ، ۲۰ قرن بر چين حکمفرمائی داشت بدون آنکه حتی يک سرباز از مرزهايش بيرون بفرستد.

 ادامه دارد23.gif

/ 61 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهرزاد قصه گو

پدر من هم هند درس خونده.فوق ليسانس علوم سياسيه.البته اين مال پيش از تولد منه نمي دونم شما كي رفتين هند ولي آلبومهاي پدرمو كه مي بينم بدجوري عاشق هند ميشم....راستي در جواب اون دوست عزيز كه گفته بود فيلمهاي هندي مضحكه بايد بگم منم اينطوري فكر مي كردم ولي انصافا اين هنديا با اين كه تو توليد فيلم تو جهان ركورد اولو دارن(آخه در سال خيلي فيلم توليد مي كنن)ولي هميشه موضوعاشون تازه و بكره.چند تا از فيلمها هم هست كه واقعا قشنگه حالا باشه بعدا ميگم...سه شنبه آپ مي كنم

donya

سلام....چه جالب علاقه مند شدم...سر بزن به سيفون

sahar

بازم جالب و جذاب بود...پدرم سفره وگرنه شما رو با هاش آشنا می کردم...منم به روزم

sahar

بازم جالب و جذاب بود...پدرم سفره وگرنه شما رو با هاش آشنا می کردم...منم به روزم

مهرناز

سلام دوست من من هم آپ هستم بياييد خوشحال ميشم

sheyda

سلام دوست من آپديت کردم منتظر حضور سبزت هستم...

mehri

سلام . ببخشيد که دير اومدم . اين قدر ازهند تعريف کردی مشتاق شدم برم اونجا اما ... :( خيلی جالب بود .

اکرم

چه جالب شما به همون پست قبلی مطلب اضافه ميکنيد. چقدر هم مطالبتون جالب و خوندنيه. ممنون. منظور مارک سانسکريته؟ ما هم هستيم. هاپوتی هم تازه شد. ممنون سر می زنی

خاطراتچی

جهانگرد عزيز از اظهار لطفت ممنون.انگار این دفعه ما جهانگرد شدیم. راستی اطلاعات جامع و کاملی راجع به هند ارائه کردي. به عنوان پيشنهاد کاش می شد منابع اين اطلاعات را هم لا اقل به صورت لینک ذکر می کردی.

زهرا

سلام مطالبت جالب بود ممنون ولی بعضی از عکسا دیده نمیشد