سفرنامه هند - ۱۳ :: گردش در دهلی نو

سلام01.gif

در دهلی نو اولین جائی که می خواستم ببینم ، جاما مسجد بود که تعریف اونو زیاد شنیده بودم.مسجد بزرگی که یادگار حکومت مسلمانان بر هند است و در سال ۱۵۷۱ میلادی(منبع) و به روايتی ديگر بين ۱۶۴۴ و ۱۶۵۸ ميلادی (منبع) ساخته شده است . زمان بازدید از جاما مسجد ، مصادف شد با موقع نماز مغرب . ما هم دیدیم بهترین فرصته که آنجا نماز جماعت بخوانیم. البته برای توریست های سایر مذاهب ، موقع نماز بازدید ممنوع است . عکس گرفتن هم بدون گرفتن بلیت مربوطه (البته با پرداخت وجه) ممنوع است. وضو گرفتن و نماز خواندن ما برای افراد داخل مسجد جالب بود، چون با آنها فرق داشت و از ما پرسیدند چرا نماز خواندن شما با ما فرق دارد و ما هم توضیح دادیم که ما شیعه ایم. .عکس هائی از مسجد را اینجا می بینید.

 برای رفتن به جاما مسجد ما بايد از دهلی نو به دهلی کهنه می رفتيم .چون جاما مسحد در دهلی کهنه واقع شده است.بعضی از هندی ها ، گاو را می پرستند وبنا بر اين گاوها در خيابانها آزادانه می چرخند وکسی هم نمی تواند به آنها بگويد بالای چشمتان ابروست.حتی اگر وسط خیابان بنشينند و راه بندان کنند، کسی نبايد بوق بزند.پيروان اين نظريه بيشتر در دهلی کهنه ساکنند.يکی از پيروان آنها،اينجا مطلبی نوشته در مورد گاو مقدس. جالب اين بود که در قسمت دهلی نو ، يک عدد گاو هم نديديم ولی به محض وارد شدن به قسمت قديمی شهر، سر وکله گاوها پيداشد که همه جا بودند. شايد هم خود گاوها می ديدند اگر طرف مدرن شهر بيايند، گوشتشان خورده خواهد شد.09.gif     

 اطراف مسجد پر بود از دوره گردها و دستفروشها ومتاسفانه بسیار کثيف بود. شبها هم صدها نفر بی خانمان جلوی مسجد می خوابيدند.

 

 يکی ديگراز جاهای ديدنی دهلی دروازه هند است که يادگار زمان سلطه انگليسها بر هند است و به ياد ۷۰۰۰۰ سرباز هندی کشته شده در جنگ جهانی اول در سال ۱۹۳۱ ساخته شد.دورتادور آن هم چمن يک دست وزيبائی ديده می شود .به عکسهای آن نگاه کنيد.

   

در راه جاما مسجد، معبد سيک ها را هم ديديم .البته از بيرون، چون فرصت ديدن جاما مسجد را از دست می داديم. به عکسهائی از سيک ها و معبدشان توجه کنيد.

به علت نبودن وقت کافی در سفر اولم به هند، بسياری از جاهای دهلی نو را نديدم. حتی با وجود اينکه ، ماشينی برای رفتن به تاج محل در روز آخرکرايه کرده بوديم، به علت اشکال در تائيد بليت برگشتمان ، عليرغم پرداخت کرايه به راننده، مجبور شديم به تاج محل نرويم. البته در سفر دوم ، که بعدا می نويسم، تاج محل و جایپور ( شهر صورتی) را  هم ديدم. 

ادامه دارد23.gif

/ 38 نظر / 127 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehri

سلام . از اينکه بهم گفتی بيام ممنون . به روز رسانی بعدی منتظرت هستم

زینب

سلام... وب قشنگی داری... از هند به جز چن تا فيلم و يه کنسرت يانی چيز ديگه ای نمی دونستم ... جالب بود

کلاغ کوچيکه

سلام خيلی باحاله...خوش به حالتون که تونستين کشور ۷۲ ملت را ببينين،من هميشه يکی از آرزوهام اينه که هند را ببينم.براتون آرزوی موفقيت می کنم...راستی اين عکس ها را خودتون گرفتين؟در ضمن من لینک شما را تو وبلاگم گذاشتم.شاد باشيد.يا حق.

طیبه

چقدر سخت اينبار وبلاگتون باز شد، زيبا بود.

t-a-r-a-n-e-h

سلام/تنها چيزی که برای ما می مونه همين خاطرات تلخ وشيرينه/منتظر آپ بعدی شما هستم/موفق باشيد

qestion

http://www.p4c.ir/index.html

farzaneh

راستی اونها با گاوشون چکار می کنند می ذارن پير بشه وبميره يا....................

baran

سلام دوست مهربان ... خواندن مطالبت مثل قدم زدن ميان هوای جايی ست که به تصوير کشيده ای ... لذت بخش بود مثل هميشه ... منتظر رد پايت هستم ...

atefeh

هر بار ميام اينجا دلم يه سفر ميخواد اما بيفايده است خواسته دلم....