سفر نامه هند - ۱۰ :: خريد و چانه زدن

سلام01.gif

یکی از خصوصیات هند که اونو خیلی شبیه ایران می کنه، رسم شریف چونه زدنه. شما باید برای همه چیز چونه بزنی 09.gif: حمل ونقل ، غذا، خرید و .... ما حتی برای کرایه هتل هم چونه زدیم. یکی از دوستانم در بازار یک چمدان می خواست بخرد ، پس از کلی چونه زدن ،با قیمتی کمتر از نصف قیمت پیشنهادی فروشنده خرید و خوشحال بود که کلی چانه زده04.gif. چند روز بعد که یکی دیگر از دوستانم چمدان خرید، باورتان نمیشود که چمدانی بزرگتر و بهتر را با قیمتی کمتر خرید11.gif.یعنی همیشه مطمئن باشید که یه جورائی سرتو ن کلاه می ره. راستی یادتون باشه اگه خواستید چمدون بخرید حتما چرخ داشته باشه وگرنه حسابی خسته می شید15.gif.

 

یکی از بازارهای معروف دهلی نو ، پالیکا بازار است که به صورت دایره های متحدالمرکز و تو درتو  و در زیر زمین ساخته شده است. شما انواع فروشگاهها را با انواع فروشنده ها می یابید.چند عکس زير مربوط به اين بازاره. بعضی از فروشندگان ، فارسی را به خوبی حرف می زنند ، چون یا افغانی اند یا چند سال در ایران زندگی کرده اند. بسیاری از مشتریان آنها هم ایرانی اند. بسیاری از لباسهای هندی که در بوتیک های شمال تهران ، با قیمت های سرسام آور به فروش می رسد را می توان با قیمت هائی بسیار نازل خرید11.gif. البته من خودم پارچه ابریشمی را برای سوغاتی بهتر می پسندم، چون شاید مدل لباسی که شما می خرید خیلی هم خوب باشد ولی فرد سوغات گیرنده از آن خوشش نیاید ولی پارچه را هر کس به میل خودش می تواند لباس تهیه کند. آن قدر تنوع لباس و پارچه هست که شما باید چند روز فقط دنبال آن ها بگردید. فقط چانه زدن فراموش نشود.

همون طور که توی عکس زيرمی بينيد ، حتما لباس و فرش و ... از شيوا می بينيد. بعضی ها هم دوست دارن سه نفری ،شيوا بشن(عکسو نگاه کنيد).

 

ادامه دارد23.gif

/ 32 نظر / 102 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sahar

چه جالب..پدر من هم همين چيزها رو در مورد هند می گه..به روزم

baran

سلام دوست عزيز ... مطالب جالب و آموزنده ای می نويسی ... انگار که ما هم مسافريم و از نزديک می بينيم ... منتظرت هستم ...

Saeed

سلام. ممنون که در اين مدت به وبلاگ من سر زديد. مطالب شما رو هم خوندم و می خونم. من اين مدت سفر رفته بودم. راستش يکی از دوستان نزديکم قصد سفر تحصيلی به هند رو داره. من که دائم براش آيه ياس می خونم و از اين کار بر حذرش می کنم. اما به گوشش نميره! باز هم مزاحم می شم. فعلا خدا حافظ.

خزان

می دونی مشکل من اين نيست که اين آدم خوبه و بقیه با عدم شناخت دارن بهش گیر می دن. می خوام بگم این ادم خيلی بدتر از اون چيزيه که بقيه فکر می کنند. همه عقايدش همه حرف هاش ...اما همه به بی اهميت ترين مسئله يعنی تیپ و قيافش ایراد می گیرن ... خوشحال شدم به وبلاگم سر زدی. بازم بيا...

elahe

جالب بود...خيلی جالب بود.منم به روزم

sogol

با خوندن وبلاگتون احساس خيلی خوبی به ادم دست ميده... اينو جدی می گم من که به نوبه خودم فکر می کنم درست توی اون زمان و مکان بودم. براتون ارزوی موفقيت می کنم

من

كجايي بابا؟خبري ازت نيست؟نه مطلبي؟نه نظري؟

نوشته های رضا قاضیانی

خوش به حالت که چنين سفر خوبی داشتی ... دوست عزیز با مطلب " و دوباره زندگی خواهم کرد .... " به روز هستم و منتظر حضور شما

faeze mojaddami

سلام جهانگرد جان .. بابت موفقيت وبلاگت تبريک ! سری به ما نميزنی ...

مینا

سلام خداييش خيلی وبلاگ با حالی داری من که خيلی خوشم اومد عکسهاشم عالی بود