سفر نامه هند - ۲۰ :: شهر آگرا - تاج محل

سلام01.gif

یکی از نکات مهمی که هنگام سفر با قطار در هند بایستی به آن توجه داشت ، محل خرید بلیت است.ما برای رفتن به آگرا (شهری که تاج محل در آن قرار دارد)، به ایستگاه قطار رفته و از باجه بلیت خریدیم. قیمت آن در مقایسه با آمدن از دهلی فوق العاده ارزان بود. رفتیم و دلیل را پرسیدیم. فهمیدیم که برای سوارشدن به درجه یک ، باید در تمام ایستگاههای قطار به طبقه دوم رفت و بلیت خرید11.gif، که سریعا اقدام کردیم. بلیتی که ما اول خریده بودیم، فقط بلیت سوار شدن به قطار بود، یعنی همان جوری که توی فیلم ها نشان میدهند و افراد از قطار آویزانند، جائی برای نشستن نیست.خلاصه خطر بزرگی از بغل گوشمان گذشت که اون جوری سوار نشدیم09.gif04.gif.

تا به آگرا رسیدیم، دم غروب بود. هتلی پیدا کردیم وبعد از کمی استراحت ، به گردش در شهر رفتیم. باور نمی کنید که انگار رفته بودید اطراف مراکز مذهبی ایران مثل :گود عربان شیراز(اطراف شاهچراغ) یا زینبیه اصفهان یا شهر قم ( اطراف حرم حضرت معصومه) یا اطراف حرم امام رضا( قبل از خراب شدن بافت قدیم)11.gif. تنها تفاوت این بود که فارسی حرف نمی زدند. بعد از برگشت به هتل متوجه شدیم که شب بعد ، در آن هتل یک عروسی خواهد بود، چون داشتند همه جا را چراغان می کردند، ولی متاسفانه ما باید بعد از دیدن تاج محل به دهلی می رفتیم02.gif.تاج محل يکی از زيارتگاههای مسلمانان است و سالانه ميليونها نفر از آن بازديد می کنند.البته همانند مسجد جامع دهلی نو، در ساعاتی که نماز جماعت برپاست ، ورود غير مسلمانان ممنوع است. 

صبح روز بعد، پس از تحویل هتل به تاج محل رفتیم.شهر آگرا شهر قشنگی بود. برای رسیدن به تاج محل باید از باغ بسیار بزرگ و زیبائی می گذشتیم.پس از خرید بلیت ( دلار+روپیه02.gif)، وارد شدیم. چقدر زیبا بود.توریست های فراوانی آنجا بودند و همه مشغول عکس گرفتن.ولی برای داخل شدن به ساختمان اصلی، باید کفش ها را به کفش داری تحویل می دادیم. بردن دوربین هم ممنوع بود و در صورت مشاهده جریمه می کردند ، مگر آنکه دم در ورودی هزینه مربوطه ( که چندان هم ارزان نبود) را پرداخت می کردید. این اتفاق برای یکی از دوستانمان افتاد و او مجبور شد دوربینش را تحویل بدهد و اصلا فیلمی نگیرد17.gif.

تاريخچه تاج محل:
در سال ۱۶۳۱ میلادی ، شاه جهان ( یکی از پادشاهان هند)، به همراه همسرش ممتاز محل به شهر آگرا رسیدند وهنگام به دنیا آوردن آخرین فرزندش، در سن ۳۹ سالگی ، از دنیا رفت. شاه جهان به واسطه علاقه شدیدی که به او داشت ، برای آنکه یاد او هیچ گاه از خاطر جهانیان نرود، تصمیم به ساختن بنائی عظیم در محل یکی از باغهای زیبای شهر در کنار رودخانه آگرا گرفت.این کار در سال ۱۶۳۳ توسط ۲۰ هزار کارگر به مدت ۱۷ سال انجام گرفت و کاری از هنرمندان ایرانی آن زمان می باشد. سنگ های آن از ایران، ترکیه، یمن و ... آورده شد(منبع۱- منبع۲- منبع ۳). 

در تبليغات توريستی هند، هميشه صحبت از مثلث : دهلی نو- آگرا( تاج محل)-جایپور (شهر صورتی) است(اينجا را نگاه کنيد).در اين سفر، ما اين مثلث را ديديم.

بعد از ديدن تاج محل، ماشينی کرايه کرده و بقيه جاهای ديدنی آگرا ديدیم از جمله : قلعه قرمز آگرا، ساختمان زيبای فاتح پور(ساخته شاه اکبر)، دروازه بلند و .... برای ديدن ساير جاهای ديدنی آگرا می توانيد اينجا، اينجا، اينجا و اينجا را ببينيد. 

بعد از ظهر آن روز ، به طرف دهلی نو حرکت کرديم، چون بليت قطار جایپور را گير نياورديم.

ادامه دارد23.gif

/ 89 نظر / 156 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب

سلام، خوبی؟ ... من نمی دونم از کی شنیدم که این ممتاز، خانومِ شاه جهان ایرانی بوده؟ آره؟ بوده؟

*---nazanin---*

سلام دوست خوب و گلم واقعا من شرمنده هستم که اینقدر دیر اومدم پیشت آخه مسافرت بودم رفته بودیم شمال تازه دیشب حدود ساعت 12:30 اینطورا رسیدم.راستی یادم رفت بگم نزدیک بود این خواهر گلت رو{چشمک} از دست بدی من آپ کردم تونستی بیا پیشم تاکلبهء حقیره من خالی نباشه از من و تو. دوستت دارم تا همیشه. قربونت یا علی مدد

غزال

دوست عزيزم سلام...عشق هم عشقای قديمی...الان ديگه کی واسه عشقش چنين چيزی ميسازه!!!...در هر صورت بابت اطلاعات شديدا مفييدتون ممنونم.

رویا

سلام.........چند دفعه است که میام آپ نکردی من تو هر آپم

رویا

ببخشید.......ی: .........اینجا آپم

Pouya

دوست عزیزم سلام : امیدوارم که حالت خوب باشه به روز هستم و مثله همیشه منتظره ردپای سبزت که آرامش دهنده قلبم می باشد هستم پاینده و برقرار باشی ونکوور - کانادا

sara

سلام.. شما کجايين؟ نکنه باز رفتين مسافرت؟ من دلم ميخواد برم هند... ولی همه ميگن مگه جا قحطيه؟ برو دوبی.. برو ترکيه... چرا ؟ من هند رو دوست دارم ببينم.. به حال شما و کسانی چون شما واقعا حسرت ميخورم.. خوش باشين

خاطراتچی

ميلاد خجسته ي منجي عالم بشريت مهدی موعود (عح) بر تمامی منتظران واقعی آن حضرت مبارک باد

amir

سلام . ميلاد منجی عالم بشريت را به شما تبريک ميگم